zarządzenie nr 18/2024 z dnia 24.07.2024r. Ustawa Kamilka
XMLTreść
1. Z dniem 24.07.2024 r. wprowadzam Zarządzenie dotyczące Standardów ochrony małoletnich.
2. Aktualizacja niniejszego zarządzenia odbywać się będzie co 2 lata w terminie do 31 lipca, licząc od roku wprowadzenia Zarządzenia, lub każdorazowo, kiedy zostaną wprowadzone istotne zmiany.
3. W przypadku jeśli w wyżej wskazanym terminie nie będzie konieczności wprowadzenia zmian w powyższym Zarządzeniu, należy sporządzić notatkę służbową dotyczącą braku konieczności jego aktualizacji.
4. Odpowiedzialnym za aktualizację niniejszego Zarządzenia jest zastępca dyrektora ds. produkcji wydarzeń, wyznaczony przez dyrektora Centrum jako koordynator standardów ochrony małoletnich.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
1. Ilekroć w standardach jest mowa o:
a. Dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora Centrum Kultury Nowy Pafawag,
b. Centrum / CKNP – należy przez to rozumieć Centrum Kultury Nowy Pafawag,
c. Personelu – należy przez to rozumieć pracowników Centrum, zleceniobiorców, wykonawców, stażystów, wolontariuszy, praktykantów oraz inne osoby, które z racji wykonywanych zadań mają lub mogą mieć kontakt z małoletnimi,
d. Rodzicu / opiekunie – należy przez to rozumieć opiekuna prawnego małoletniego,
e. Małoletnim / dziecku – należy przez rozumień osobę, która nie ukończyła 18 lat,
f. Koordynatorze – należy przez to rozumieć wyznaczonego przez dyrektora pracownika Centrum odpowiedzialnego za standardy ochrony małoletnich.
g. Prowadzącym – należy przez to rozumieć instruktora, prowadzącego warsztaty / zajęcia
h. Krzywdzeniu – należy przez to rozumieć każde zamierzone lub niezamierzone działanie/zaniechanie osoby, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które naruszają równe prawa i swobody małoletniego i/lub zakłócają jego optymalny rozwój.
Wyróżnia się 4 podstawowe formy krzywdzenia:
- przemoc fizyczna wobec małoletniego - to przemoc, w wyniku której małoletni doznaje faktycznej fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożony. Krzywda ta następuje w wyniku działania, bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, lub której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
- przemoc psychiczna wobec dziecka - to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i granic psychicznych pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
- wykorzystywanie seksualne małoletniego - to włączanie dziecka w aktywność seksualną zarówno fizyczną jak i bez kontaktu fizycznego, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody.
- zaniedbywanie dziecka - to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest zobowiązana do jego opieki, wychowania, troski i ochrony.
§ 2
1. Standardy ochrony małoletnich dostępne są na tablicy w siedzibie Centrum oraz na stronie internetowej Centrum www.cknp.pl w zakładce Regulaminy.
2. Standardy ochrony małoletnich dla małoletnich, stanowiące załącznik nr 1 dostępne są na tablicy w siedzibie Centrum oraz na stronie internetowej Centrum www.cknp.pl w zakładce Regulaminy.
3. Prowadzący oświadczają, że zapoznali się ze standardami ochrony małoletnich i przyjmują je do stosowania w ramach podpisanej umowy.
4. Wdrożenie, realizacja oraz weryfikacja standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem systematycznie są monitorowane przez wszystkich pracowników, w szczególności przez osobę odpowiedzialną za koordynację tych działań wskazaną przez dyrektora Centrum, którego imię, nazwisko i kontakt do niej zamieszczone będą na tablicy w siedzibie Centrum i na stronie internetowej Centrum www.cknp.pl. Monitorowanie to powinno obejmować obserwację, badania ankietowe oraz umożliwienie zgłaszania informacji w sposób poufny i zaufany.
5. Standardy powinny być monitorowane oraz w razie potrzeby modyfikowane na bieżąco, a także poddawane obowiązkowej weryfikacji przeprowadzanej przez koordynatora. Weryfikacja odbywać się będzie w formie ankiety (stanowiącej załącznik nr 2) przeprowadzanej wśród pracowników Centrum, co 2 lata w terminie do końca stycznia roku następnego za poprzednie 2 lata.
6. Wnioski z weryfikacji przedstawiane są dyrektorowi w formie notatki służbowej. Następnie są przekazywane do informacji pracownikom, prowadzącym, współpracownikom oraz umieszczane są na tablicy w siedzibie Centrum i na stronie internetowej Centrum. Stanowią one wytyczne do podniesienia jakości procedur i działań.
1. Pracownicy Centrum przyjmowani są do pracy (stosunek pracy) zgodnie z Zarządzeniem dyrektora dotyczącym „Zasad naboru na stanowiska kierownicze i pracownicze, wymagania kwalifikacyjne oraz wykaz zastępstw w Centrum Kultury Nowy Pafawag”.
2. Każdorazowo przed nawiązaniem stosunku pracy albo dopuszczeniem do innej działalności związanej z m.in. edukacją, rozwojem innych zainteresowań przez małoletnich lub opieką nad nimi, Centrum realizuje obowiązek wynikający z art. 21 ust. 2-8 Ustawy z dnia 16 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
3. Obowiązek wynikający z zapisu pkt. 2 niniejszego rozdziału realizowany jest w jeden z następujących sposobów:
a. Wypełnione i podpisane własnoręcznie oświadczenie, stanowiące załącznik nr 3 i dostarczenie go do Centrum najpóźniej dzień przed odbywaniem się pierwszych zajęć / warsztatów z małoletnimi, prowadzonych przez prowadzącego. Na tej podstawie dyrektor lub osoba upoważniona weryfikuje prowadzącego w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
b. Podanie danych do umowy takich jak: PESEL, nazwisko, nazwisko rodowe, pierwsze imię, imię ojca, imię matki, datę urodzenia, niezbędnych do weryfikacji prowadzącego w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym i podpisanie wzoru umowy przez prowadzącego. Na tej podstawie dyrektor lub osoba upoważniona weryfikuje prowadzącego w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Po weryfikacji umowa podpisywana jest przez przedstawiciela CKNP.
c. Dostarczenie przez prowadzącego oryginału informacji z Rejestru Przestępców na Tle Seksualnym najpóźniej na dzień przed odbywaniem się pierwszych zajęć/ warsztatów z małoletnimi, prowadzonych przez prowadzącego.
4. Przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z m.in. edukacją, rozwojem innych zainteresowań przez małoletnich lub opieką nad nimi, osoba, która ma mieć kontakt z małoletnimi przedkłada Centrum informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w Kodeksie Karnym (chodzi o przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handel ludźmi, a także znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy) oraz w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
5. Uzyskane informacje z Rejestru Przestępstw na Tle Seksualnym i Krajowego Rejestru Karnego wraz z wszystkimi dokumentami dołączane są do akt osobowych pracownika lub do umowy cywilno-prawnej zawieranej z prowadzącym lub innej dokumentacji poświadczającej nawiązanie współpracy w zakresie działalności określonej w pkt. 2 i 4 niniejszego rozdziału.
Działania realizowane z małoletnimi w Centrum Kultury Nowy Pafawag, zwane dalej Centrum / CKNP bez względu na miejsce ich przeprowadzania, czy to w siedzibie CKNP, czy na świeżym powietrzu, czy też w przestrzeniach udostępnionych przez inne organizacje/instytucje, podczas wycieczek itp., prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, która jest weryfikowana pod kątem niekaralności.
§ 2
1. Prowadzący ponosi odpowiedzialność za uczestnika wyłącznie w czasie prowadzenia przez niego zajęć/warsztatów. Rodzic lub opiekun uczestnika – osoby niepełnoletniej jest zobowiązany do punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka z zajęć/warsztatów. Centrum oraz prowadzący nie ponosi odpowiedzialności za osobę niepełnoletnią pozostawioną przez rodzica lub opiekuna na terenie Centrum poza godzinami trwania zajęć/warsztatów na które uczęszcza.
2. W ustalonym czasie trwania kontaktu bezpośredniego uczestnik znajduje się w sali Centrum pod opieką prowadzącego.
§ 3
1. Realizacja zajęć / warsztatów z osobą niepełnoletnią może być powierzana pracownikom lub współpracownikom (stażysta/wolontariusz/praktykant). W przypadku drugiej opcji, działania te podlegają monitorowaniu przez wyznaczonego pracownika - opiekuna współpracownika.
2. Informacja kto będzie prowadził warsztaty / zajęcia znajduje się na stronie internetowej Centrum.
§ 4
Centrum organizując wydarzenia otwarte dla wszystkich chętnych uczestników nieodpłatne/płatne (np. wydarzenia w ramach Święta Wrocławia, Dziedzińca Artystycznego) każdorazowo informuje w Regulaminie imprezy m.in. o tym, że nie zapewnia opieki nad osobami małoletnimi podczas trwania wydarzenia.
§ 5
Centrum w ramach prowadzonych zajęć / warsztatów / wydarzeń otwartych zapewnia dostęp do szybkiej pomocy przedmedycznej, obejmujący apteczkę pierwszej pomocy oraz możliwość wezwania pogotowia w nagłych przypadkach.
Pracownicy i współpracownicy Centrum mają obowiązek tworzenia i utrzymywania środowiska zapobiegającego krzywdzeniu dzieci, w tym ich wyzyskiwaniu i wykorzystywaniu seksualnemu, a także ich ochrony. Wszyscy pracownicy są szczególnie odpowiedzialni za wspieranie i rozwijanie działań dla dobra osób małoletnich, z poszanowaniem ich godności z uwzględnieniem ich emocji i potrzeb w zakresie obowiązującego prawa powszechnego, przepisów wewnętrznych oraz w zakresie swoich uprawnień i kompetencji.
§ 2
1. Podstawową zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez pracowników Centrum, prowadzących oraz współpracowników jest w szczególności:
a. utrzymywanie profesjonalnej relacji z uczestnikami i reagowanie względem nich w sposób adekwatny do sytuacji i sprawiedliwy wobec innych uczestników,
b. zachowanie szacunku w komunikacji z uczestnikami,
c. wyznaczanie jasnych granic w postępowaniu i oczekiwań,
d. równe traktowanie uczestników bez względu na płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
e. objęcie dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami szczególną uwagą i ochroną w związku z przeciwdziałaniem ich krzywdzeniu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju indywidualnych ograniczeń.
2. Pracownikom i współpracownikom Centrum Kultury Nowy Pafawag w szczególności zabrania się następujących zachowań wobec dzieci i ich opiekunów korzystających z zajęć / warsztatów / wydarzeń otwartych Centrum Kultury Nowy Pafawag:
a. wszelkich działań, które zawstydzają, upokarzają, deprecjonują lub poniżają dzieci lub ich opiekunów, bądź stanowią inne formy przemocy psychicznej, fizycznej;
b. niestosownego kontaktu fizycznego z dzieckiem i/lub jego opiekunem, naruszającego godność; dozwolony kontakt fizyczny powinien naturalnie wynikać z zabawy, pomocy w niezbędnych czynnościach higienicznych, zapewnienia bezpieczeństwa, uspokajania dziecka, czy powstrzymywania przed wyrządzeniem krzywdy sobie lub innym;
c. podawania alkoholu, leków, czy wszelkich środków psychoaktywnych dziecku lub jego opiekunowi;
d. akceptowania bądź uczestniczenia w nielegalnych czynnościach, w które zaangażowane jest dziecko lub jego opiekun;
e. nawiązywania relacji o charakterze seksualnym z dziećmi;
f. wymiany pieniędzy, zatrudnienia, towarów, usług czy pomocy w zamian za seks, przysługi seksualne lub inne poniżające, upokarzające czy wykorzystujące zachowania;
g. zachowywania się w sposób seksualnie prowokacyjny;
h. goszczenia dziecka lub jego opiekuna we własnym domu;
i. wikłania dziecka lub jego opiekuna w zależność opartą na poczuciu wdzięczności za prywatne przysługi, niezwiązane z pomocą świadczoną przez Centrum;
j. budowania niezdrowych więzi z dzieckiem poprzez deprecjonowanie rodziców lub opiekunów, zastępowanie ich roli społecznej, czy wikłanie dzieci w zależność emocjonalną.
1. Podstawową zasadą relacji między małoletnimi jest działanie z szacunkiem, uwzględniające godność i potrzebę małoletnich.
2. Niedozwolone jest w szczególności:
a. stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek uczestnika, w jakiejkolwiek formie,
b. używanie wulgarnego, obraźliwego języka,
c. upokarzanie, obrażanie i znieważania innych uczestników,
d. stosowanie gróźb, zastraszania.
§ 2
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego przebywającego w Centrum należy przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami / rodzicami, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami / rodzicami. Ponadto należy porozmawiać ze świadkami ww. zdarzenia.
2. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia.
1. Pracownik, który zidentyfikuje zdarzenie krzywdzenia małoletniego przez pracownika, innego dorosłego, rodziców lub innego małoletniego, lub otrzyma informacje o takim krzywdzeniu, natychmiast przystępuje do interwencji w celu zatrzymania krzywdzenia. Następnie informuje wyznaczonego pracownika - koordynatora wyznaczonego przez dyrektora, a także sporządza protokół interwencji (załącznik nr 4).
2. Protokoły interwencji wraz z innymi dokumentami dotyczącymi zdarzenia krzywdzenia, przechowywane będą u koordynatora (z wyłączeniem przypadku, gdy krzywdzącym będzie koordynator), przez okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu sprawy
3. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony koordynatora wówczas interwencja prowadzona jest przez dyrektora.
4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony dyrektora wówczas działania podejmuje osoba, która spostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
§ 2
1. Dyrektor lub koordynator może udostępnić kontakt albo zorganizować spotkanie z przedstawicielem instytucji świadczącej usługi mediacyjne.
2. Dyrektor informuje opiekunów / rodziców o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja, sąd rodzinno-opiekuńczy lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).
3. Po poinformowaniu opiekunów / rodziców dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury / policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej.
4. Kolejne działania podejmowane w tej sprawie mieszczą się w zakresie kompetencji wymienionych instytucji.
1. Małoletni nie mają dostępu do infrastruktury sieciowej Centrum.
2. Sieć jest zabezpieczona hasłem.
3. Wszyscy pracownicy korzystający z komputerów mają założone indywidualne hasło i przestrzegają zasad zawartych w Zarządzeniu dyrektora w sprawie polityki bezpieczeństwa danych i programów używanych w Centrum Kultury Nowy Pafawag oraz dokumentów nieobjętych Ustawą z dnia 10.05.2018r. o ochronie danych osobowych.
§ 2
1. Małoletni mają prawo do korzystania na terenie Centrum ze swojego telefonu komórkowego lub innych swoich urządzeń elektronicznych wyłącznie za zgodą i odpowiedzialnością opiekunów / rodziców.
2. Centrum nie ponosi odpowiedzialności za treści do których ma dostęp małoletni w swoim urządzeniu elektronicznym.
1. Dane osobowe dziecka / wizerunku podlegają ochronie na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).
2. Informacje na temat przetwarzania danych osobowych / wizerunku określone są w odpowiednich dokumentach w szczególności: Regulamin uczestnictwa w zajęciach / warsztatach w Centrum Kultury Nowy Pafawag, regulaminy na wydarzenia „Święto Wrocławia”, „Dziedziniec artystyczny”.
3. Dane osobowe małoletniego udostępniane są wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów. 4. Wszyscy pracownicy Centrum są przeszkoleni z przepisów i zasad ochrony danych osobowych.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia dyrektora 18/2024 z dnia 24.07.2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH DLA MAŁOLETNICH